Використання виходів типу «ЛОГІЧНЕ ПЕРЕМНОЖЕННЯ» та «ЛОГІЧНА СУМА» у ППК «INTEGRA»

У статті ми обговоримо функціонал виходів ППК INTEGRA, запрограмованих як «46: Логічне перемнож. вих.» і «47: Логічна сума виходів».

 

 

Почнемо із логічного перемноження. Розберемося з принципом його роботи за допомогою простої таблиці.

 

 

OUT 1 та OUT 2 – віртуальні виходи, що управляють виходом OUT 4, запрограмованим як «46: Логічне перемнож. вих.». Цифри «0» та «1» вказують на стан виходів: нуль – вихід неактивний, один – вихід активний. Стан OUT 4 залежить від стану OUT 1 і OUT 2: OUT 4 активний тільки коли обидва виходи, від яких він залежить, також активні.

 

Операцію «Логічне перемноження» можна порівняти з вентилями, з’єднаними послідовно та змонтованими на водопровідній трубі. “0” означає закритий вентиль, а “1” – відкритий. Вода тектиме лише тоді, коли всі вентилі відкриті.

 

 

Принцип роботи аналогічний і за більшої кількості активаційних виходів. Наприклад, якщо їх три, то OUT 4 буде активним лише тоді, коли активні всі виходи, від яких він залежить.

 

 

Логічне перемноження може бути корисним у багатьох ситуаціях. Ось одна з них.

 

Перед входом до будівлі встановлено лампу. Вона повинна включатися, коли люди входять чи виходять, але лише у темний час доби. Для управління лампою будемо використовувати сповіщувач руху «OPAL Plus» із вбудованим датчиком сутінків. Подивімося на приклад конфігурації ППК INTEGRA для вирішення цього завдання.

 

 

Вихід 9 запрограмований як «24: Перемикач MONO» та активується із зони 5, до якої підключений сповіщувач руху. Він включається на 30 секунд після спрацювання сповіщувача. Тип виходу 10 – також «24: Перемикач MONO». Він активний, коли в спрацюванні датчик сутінків: від заходу сонця до сходу сонця. Вихід 11 запрограмований як «46: Логічне перемнож. вих.» з активаційними виходами 9 і 10. Він буде активний і включить лампу на вказаний час тільки тоді, коли обидва активаційні виходи активні. Іншими словами, коли на вулиці темно та виявлено рух.

 

Тепер перейдемо до логічної суми. На відміну від логічного перемноження, для активації виходу з типом “47: Логічна сума виходів” достатньо, коли хоча б один з активаційних виходів активний. Найнаочніше це видно з таблиці.

 

 

OUT 1 і OUT 2 – віртуальні виходи, що управляють виходом «OUT 4», запрограмованим як «47: Логічна сума виходів». Стан OUT 4 залежить від стану OUT 1 і OUT 2: OUT 4 активний завжди, коли хоча б один із виходів, від яких він залежить, перебуває в активному стані.

 

Операцію «Логічна сума» можна порівняти з вентилями, але в цьому випадку вони будуть підключені паралельно.

 

 

Як і раніше, “0” означає, що вентиль закритий, а “1” – вентиль відкритий. Для подачі води з крана достатньо відкрити лише один вентиль.

 

У логічній сумі, як і в логічному перемноженні, в якості активаційних може бути залучено понад два виходи. Для активації виходу OUT 4 достатньо, щоб хоча б один із активаційних виходів був активним.

 

 

Наразі Ви побачите приклад використання логічної суми. Така конфігурація часто використовується практично. Налаштуємо нашу систему так, щоб сирена, підключена до ППК, не лише сигналізувала тривогу, а й інформувала користувача про постановку або зняття з охорони.

 

 

Вихід 14 запрограмований як «2: Тривога пож./втор.», а вихід 15 – «23: Підтв.ввімк./вимкн.охор.». Вихід 16 є логічною сумою виходів 14 і 15. Саме цей вихід і управлятиме роботою сирени: він включиться, як тільки один із призначених йому активаційних виходів стане активним.

 

А тепер Ви навчитеся використовувати логічне перемноження та логічну суму одночасно. Звукова сигналізація увімкнення або вимкнення режиму охорони може бути небажаною в нічний час. Тому додамо таймер для управління роботою сирени.

 

 

Виходи 14 і 15 залишаються незмінними: «2: Тривога пож./втор.» та «23: Підтв.ввімкн./вимкн.охор.». Вихід 16 – це таймер, який активний щодня з 9:00 до 20:00. Вихід 17 – логічне перемноження виходів 15 і 16. Отже, вихід буде активовано при постановці або знятті з охорони, але лише у певні моменти часу. Останній із виходів, 18-й – управляє роботою сирени. У щойно розглянутій конфігурації сирена інформуватиме користувача про тривоги незалежно від часу їх виникнення, тоді як про ввімкнення або вимкнення режиму охорони вона сигналізуватиме лише з 9:00 до 20:00.

 

Нарешті, варто додати, що є ще одна подібна функція для виходів ППК INTEGRA. Її робота аналогічна до описаної раніше, це функція «109: Логічне перемнож.зон». Запрограмований таким чином вихід буде активним, тільки якщо всі зони, призначені йому як активаційні, порушуються одночасно.

 

І це все сьогодні. Дякуємо за увагу!