Керування функцією освітлення сповіщувача SLIM-PIR-LUNA за допомогою ППК PERFECTA
У цій статті ми покажемо Вам можливості сповіщувачів руху LUNA із родини SLIM LINE при використанні спільно з ППК серії PERFECTA. Для цього скористаємось сповіщувачем SLIM-PIR-LUNA, підключеним до ППК PERFECTA 32-WRL. Налаштування ППК будемо виконувати за допомогою програми PERFECTA Soft.
У сповіщувачах LUNA є функція освітлення, яка може працювати в одному з трьох режимів:
- тільки віддалене керування,
- дистанційне керування та активація рухом,
- активація рухом, якщо на клему LUNA сповіщувача подається маса (0 В).
У першому режимі освітлення включатиметься, коли на клему сповіщувача, позначену як «LUNA», з виходу ППК подається маса.
Відкриємо ПЗ PERFECTA Soft. Для керування освітленням використовуватимемо вихід 3 нашого ППК, запрограмований з типом «13: Порушення зони» та підключений до клеми LUNA на сповіщувачі. Він запускатиметься з зони 5, яку потрібно вибрати в опціях виходу в правій частині екрана. Якщо не встановлено час активності виходу, він буде включений, поки порушена керуюча зона. Запишіть зміни до ППК.
Для порушення зони 5 до неї можна підключити бістабільний вимикач, і за його допомогою вмикати/вимикати підсвічування у сповіщувачі LUNA, як у звичайній лампі.
Тепер запрограмуємо для виходу 3 час активності, що дорівнює 5 секундам. Запишіть зміни до ППК.
На цей раз порушення зони 5 увімкне підсвічування LUNA на запрограмований час. При цьому наш вимикач знаходиться у включеному стані, але через 5 секунд світло згасне. Щоб освітлення знову увімкнулося, потрібне нове порушення зони. Якщо під час зворотного відліку часу активності виходу відбудеться нове порушення, відлік розпочнеться з початку. В цьому випадку замість бістабільного вимикача можна використовувати кнопковий.
Тип виходу “13: Порушення зони”, який ми щойно розглянули, пропонує відносно обмежені можливості. У порівнянні з ним вихід типу “15: Керування” дає ширший функціонал. Розглянемо докладніше його переваги.
Змініть тип виходу, до якого підключена клема LUNA, на «15: Керування». Принцип роботи такого виходу аналогічний тому, що ми щойно розглянули. Перша відмінність полягає в тому, що якщо для виходу «15: Керування» запрограмувати нульовий час активності, з’явиться опція «Увімк./Вимк.». При такій конфігурації вихід буде змінювати свій стан після кожного порушення активуючої зони, до якої можна підключити кнопковий вимикач.
Запишіть зміни до ППК, підключіть кнопку до зони 7, натисніть кнопку – увімкнеться підсвічування LUNA. Кожне натискання кнопки змінюватиме стан виходу на протилежний, відповідно світло поперемінно вмикатиметься і вимикатиметься.
Вихід «15: Керування» має й інші переваги. Наприклад, його можна активувати з РКІ-клавіатури. Це можна зробити двома способами.
Перший спосіб:
- введіть пароль користувача з повноваженням «керування», та підтвердіть його зірочкою;
- перейдіть до позиції номер вісім «керування виходами»;
- натисніть решітку, щоб увімкнути вихід (тобто увімкнути світло);
- щоб вимкнути світло, натисніть кнопку з будь-якою цифрою;
- натисніть зірочку, щоб вийти з меню.
Другий спосіб (швидке керування):
- у ПЗ PERFERCTA SOFT у таблиці внизу вкладки “ВИХОДИ” виберіть комбінацію кнопок, яку використовуватимуть для швидкого ввімкнення/вимкнення виходу (у нашому прикладі буде використовуватися кнопка “1” на клавіатурі в поєднанні з решіткою або зірочкою);
- у відповідне поле введіть номер виводу, яким Ви хочете керувати;
- збережіть дані в ППК;
- щоб увімкнути освітлення, на РКІ-клавіатурі натисніть “1” і решітку;
- щоб вимкнути освітлення, натисніть “1” і зірочку.
Вихід “15: Керування” також можна активувати дистанційно, наприклад, за допомогою мобільного застосунку або радіобрелока. Зараз ми розберемо, як це працює.
Керування виходом “15: Керування” через мобільний застосунок PERFECTA CONTROL:
- запустіть додаток PERFECTA CONTROL;
- після підключення до ППК перейдіть на вкладку “ВИХОДИ”;
- увімкніть підсвічування сповіщувача LUNA;
- тепер вимкніть освітлення.
Керування виходом “15: Керування” за допомогою радіобрелока:
- у ПЗ PERFECTA SOFT у таблиці “БРЕЛОКИ”, розташованій у вкладці “КОРИСТУВАЧІ”, запрограмуйте кнопкам такі функції:
- кнопка з білим кружечком вмикає світло,
- кнопка з чорним кружечком вимикає світло,
- кнопка з трикутником змінює стан виходу під час кожного натискання, тобто поперемінно вмикає і вимикає світло;
- увімкніть освітлення;
- вимкніть освітлення;
- використовуйте кнопку з трикутником для поперемінного увімкнення і вимкнення білих світлодіодів сповіщувача LUNA.
Повернемося до налаштування ППК. Поруч з опціями виходу “15: Керування” знаходиться список таймерів для його активації.
У ППК PERFECTA у Вашому розпорядженні вісім таймерів. Для їх налаштування перейдіть на вкладку “ФУНКЦІЇ > Таймери”. Щоб активувати таймер, встановіть відповідний прапорець.
Крім таймерів, вбудованих у ППК, для керування освітленням можна використовувати вуличні датчики сутінків. У разі під’єднання до зони ППК ці пристрої вмикатимуть світло, коли темніє, і вимикатимуть його вранці. Також можуть бути корисними астрономічні таймери: реле часу з вбудованою програмою, що розраховує час заходу і сходу сонця для кожного дня року. За умови використання таких пристроїв можна вмикати світло тільки в активні години, наприклад, у ранній ранок і пізній вечір. Якщо астрономічний таймер запрограмувати правильним чином, пізно вночі, коли в цьому немає потреби, світло горіти не буде.
Однак якщо Ви хочете, щоб освітлення сповіщувача LUNA працювало інакше, використовуйте два інших режими його роботи.
У другому режимі світло можна увімкнути дистанційно:
- коли на клему LUNA подається маса;
- у разі виявлення сповіщувачем руху.
Активуємо цей режим у нашому сповіщувачі, і встановимо час увімкнення освітлення після виявлення руху рівним 5 секундам.
Згідно з нашими попередніми налаштуваннями ППК, послідовне натискання кнопки буде вмикати та вимикати освітлення LUNA. Але тепер ми бачимо, що сповіщувач також вмикає світлодіоди на 5 секунд після виявлення руху. Також освітлення можна увімкнути на певний період часу з ППК. Наприклад, після відчинення дверей (порушення магнітоконтактного датчика), або після виявлення руху іншим сповіщувачем, що використовується в системі.
Другий режим у сповіщувачах LUNA дає нам змогу використовувати “логічне АБО” не тільки під час роботи з ППК PERFECTA, а й з усіма іншими ППК, що не підтримують логічних функцій. А при використанні третього режиму роботи, можна говорити про підтримку “логічного І”.
Тепер розберемося, як працює третій режим: активація рухом, якщо на клему LUNA подається маса. Встановіть цей режим у сповіщувачі. Передбачається, що освітлення має вмикатися автоматично в разі виявлення руху сповіщувачем LUNA, але тільки за виконання додаткових умов. Наприклад, коли темно, або в певний час.
Перейдемо до програмування. Скасуйте вибір активуючої зони в налаштуваннях виходу. Для увімкнення і вимкнення виходу в певний час виберіть, наприклад, таймер номер три.
Перейдіть на вкладку таймерів і встановіть обраний таймер на одну хвилину, запишіть дані в ППК.
Дайте спрацювання сповіщувачу до того, як увімкнеться таймер. Ви побачите, що незважаючи на виявлення руху, освітлення сповіщувача не вмикається. Зачекайте, коли ввімкнеться таймер. У цей момент на клему LUNA сповіщувача подається маса. Знову дайте спрацювання. Світло увімкнеться на час, встановлений у сповіщувачі. Тепер почекайте, поки таймер вимкнеться. Після цього під час виявлення руху світло не вмикатиметься, тому що клема LUNA сповіщувача вже від’єднана від маси.
Насамкінець ми покажемо Вам, як для керування освітленням використовувати датчик сутінків. Роботу такого датчика для прикладу можна змоделювати за допомогою бістабільного вимикача. Змініть тип виходу на “13: Порушення зони” і виберіть активуючу вихід зону, до якої під’єднано вимикач. Час активності виходу зробіть рівним нулю, тоді він буде активним увесь час, коли увімкнений наш вимикач. Запишіть дані в ППК.
Дайте спрацювання сповіщувачу LUNA, освітлення не вмикається. Тепер перемкніть бістабільний вимикач, щоб імітувати настання сутінків. Цього разу після виявлення руху сповіщувачем світло ввімкнеться на заданий час. Вимкніть вимикач, щоб імітувати настання світанку. Передбачається, що сповіщувач не повинен вмикати вбудовані світлодіоди після виявлення руху вдень. Усе працює як належить. На цьому все, дякуємо за увагу.